Rzeczowniki Angielskie to kolejne po czasownikach jedne z ważniejszych części mowy budujące angielskie zdania. W języku angielskim rzeczownik określa się jako Noun. W tym artykule przyjżymy się bliżej zagadnieniu angielskich rzeczowników.
Przykłady rzeczowników w zdaniach:
Athena, a mysterious young woman born in Romania. - Atena, tajemnicza młoda kobieta urodzona w Rumuni. |
Rzeczownik jest częścią mowy, która w jezyku angielskim podobnie zresztą jak w polskim służy nam do definiowania osób, zwierząt, obiektów żywych, przedmiotów, miejsc i jakości. Jedną największą, ale zarazem pozytywną różnicą w stosunku do języka polskiego jest fakt, że angielskie rzeczowniki nie odmieniaja się przez przypadki oraz nie posiadają rodzajów. Oznacza to, że gdy w języku polskim mówimy, np. szkoła, szkoły, szkole, szkołę, szkołą, szkoło w języku angielskim powiemy jedynie school.
CO WARTO ZAPAMIĘTAĆ NA POCZĄTEK:
|
Jak już pisaliśmy wyżej język angielski jest o tyle szczęśliwym językiem dla uczącego się, że nie powoduje trudności związanych z odmianą końcówek takich jak choćby język polski w którym to w zależności od kontekstu zdania końcówki rzeczowników ulegają odmianie przez przypadki. Ponadto rzeczownik angielski nie posiada określonego rodzaju, tzn. (to) krzesło, (ten) samochód, (ta) dziewczynka. Jest to również spore ułatwienie wiemy bowiem ile niekiedy trudności przysparza nauka rodzajników w językach takich jak choćby polski czy niemiecki.
Wyjątki! Napisaliśmy, źe w języku angielskim rzeczowniki nie posiadają rodzaju są jednak pewne wyjątki głównie w rzeczownikach odnoszących się do zawodów jednak ich użycie z roku na rok maleje. Przykładami takich rzeczowników mogą być np. actor (męski rodzaj - aktor), actress (żeński rodzaj - aktorka) inne to np. waiter (męski rodzaj - kelner), waitress (żeński rodzaj - kelnerka).
KATEGORIE RZECZOWIKÓW:
Rzeczowniki możemy podzielić na kilka kategorii, każdy rzeczownik może przynależeć jednocześnie do więcej niż jednej z nich:
proper noun, jest to grupa rzeczowników, która określa nam nazwy własne konkretnych miejsc, osób i rzeczy. Rzeczowniki takie zawsze piszemy z dużej litery. Wśród tej grupy znajdują się rzeczowniki które odnoszą się do nazw dni tygodnia, miesięcy, dokumentów historycznych, nazw instytucji, organizacji, religii, tekstów świętych. Proper noun jest przeciwieństwem Common noun.
the common noun, jest to grupa rzeczowników, która odnosi się do rzeczy, osób, przedmiotów w sensie ogólnym. Rzeczowniki tego typu są reprezentowane zarówno liczbie pojedyńczej jak i liczbie mnogiej. The common noun piszemy z małej litery chyba, że pojawia się na początku zdania - wtedy piszemy dużą literą. Poniże przykład zdania z rzeczownikami tego typu:
the concrete noun, jest to kolejna grupa rzeczowników która obejmuje wyrazy odnoszące się do konkretnych namacalnych przedmiotów. Rzeczowniki tego typu określają przedmioty, które możemy dotknąć, potrzymać, wyczuć, zobaczyć, usłyszeć. Concrete nouns mogą być zarówno countable nouns (rzeczoniki policzalne) albo uncountable nouns (rzeczowniki niepoliczalne), singular nouns (liczba pojedyńcza) albo plural nouns (liczba mnoga). Rzeczowniki te mogą również należeć do common noun, proper nouns czy collective nouns, są natomiast przeciwieństwem abstract nouns.
the abstract noun, jest to grupa tzw. rzeczowników abstrakcyjnych czyli takich, odnoszą się do wszystkiego czego nie możesz ogarnąć za pomocą swojich 5 podstawowych zmysłów: smaku, słuchu, wzroku, dotyku, zapachu. Jest to przeciwieństwo concrete nouns. Abstract nouns uczucia, idee, jakość. Poniżej podajemy przykłady takich rzeczowników:
the countable noun (także nazywany the count noun), jest to grupa rzeczowników tzw. policzalnych to znaczy takich, które mogą występować zarówno w liczbie pojedynczej jak i liczbie mnogiej. Przykładem takich rzeczowników jest np. (a dog (pies - liczba pojedyncza) - dogs (psy - liczba mnoga) ). Countable nouns są przeciwieństwem non-countable nouns i collective nouns. Rzeczowniki policzalne to takie, które możemy policzyć, np. możemy policzyć zwierzęta takie jak kot, pies, możemy policzyć krzesła, stoły, ale np. nie możemy policzyć cukru, mleka, mąki.
Przykłady rzeczowników policzalnych w liczbie pojedyńczej i mnogiej:
the non-countable noun (także nazywany the mass noun), to grupa rzeczowników, która odnosi się do rzeczy niepoliczalnych tzn. takich których liczby nie jesteśmy w stanie określić. Przykładem rzeczowników niepoliczlnych są np. mąka, woda, mleko, cukier, etc. Rzeczowniki niepoliczalne nie mogą być reprezentowane w liczbie pojedynczej i mnogiej. W przypadku rzeczowników tego typu nie mówi się o ich liczbie, a raczej o ich ilości - stąd też nie możemy określić ich ilości za pomocą liczebników głównych. Oznacza to, że nie mówi się, np. 2 powietrza, 2 cukry, 2 wody, itd. oczywiście odnośnie 2 wód możemy się spierać i słusznie! Jeżeli 2 wody rozumiemy przez pojecie 2 butelki wody wtedy możemy rzeczownika woda używać jako policzalnego. Ogólnie niepoliczalne sa wszystkie rzeczowniki, które opisują przedmioty będące cieczami, substancjami sypkimi czyli takimi dla których określenie ilości jest możliwe tylko przy pomocy wiekości pojemników w jakich sie znajdują czy też ich wagi. the collective noun, to grupa rzeczowników określających ludzi i przedmioty pogrupowane w pewne jednoski, zbiorowiska np. family - rodzina, police - policja, class - klasa, team - drużyna, crew - załoga etc. Rzeczowniki te mogą być używane zarówno w formie pojedyńczej jak i mnogiej. Liczba pojedyńcza odnosi się to np. jednej rodziny, jednej klasy, jednej drużyny natomiast liczba mnoga odnosi się do dwóch i większej liczby rodzin, klas, drużyn, etc. Singular collective nouns są używane jak ingular nouns natomiast plurar collective nouns są używane jak plurar nouns. |