Nauka Jezyka Angielskiego Online

Onomatopoeic word - Onomatopeja - Wyraz dźwiękonaśladowczy - nauka języka angielskiego


Ostatnio czytając jedną z książek KHALED HOSSEINI, tak na marginesie jest do amerykański pisarz urodzony i pochodzący z Kabulu (Afganistan) natknąłem się na ciekawe zdanie zawierające kilka wyrazów dźwiękonaśladowczych lub inaczej onomatopei (Onomatopoeic words). Postanowiłem więc coś więcej opisać o użyciu tych słów w języku polskim. Przy okazji polecam wszystkim lekturę książki "A Thousand Splendid Suns" - "Tysiąc Wspaniałych Słońc" naprawdę warto.

Ok to przejdźmy do rzeczy najpierw wybrane przeze mnie zdanie:
"In the daytime, the girl was no more then a creaking bedspring, a patter of footsteps overhead. She was water splashing in the bathroom, or a teaspoon clinking against glass in the bedroom upstairs. (..) snadals slapping the heels."

Słowniczek:

to creak - skrzypieć
bedspring - sprężyna w łóżku
to patter - tupotać, stukotać
to splash - pluskać, chlapać
to clink - brzęczeć, dzownić (o metalu)
to slap - klepać, klepnąć
heels - pęty.

Myślę, że słowo onomatopeja (onomatopoeic word) jest ci znane jest to wyraz dźwiękonaśladowczy, szczególnie są to takie wyrazy jak to moo - muczeć czy to bark - szczekać. Ale są to również wszystkie inne słowa, kóre w jakiś sposób naśladują dźwięki, opisują te dźwięki.

Istnieje pewna przydatna zależność, która pozwala zrozumieć znaczenie pewnych słów podczas czytania tekstów w języku angielskim zawierających takie słowa nawet gdy nie znamy dokładnie ich znaczenia. A mianowicie warto zauważyć, że słowa zaczynajace się na:
cl- oznaczają zwykle odgłosy wydawane przez przedmioty metalowe np. powyższe to clink - brzęczeć, dzwonić, czy też to clash - brzęczeć (podczas zderzania metalu)
sp- oznaczją głównie odgłos wydawany przez różne ciecze, w tym głównie wodę np. to splash - pluskać, chlupać, to spit - pluć, to sprinkle - spryskiwać
wh- oznaczja natomiast generalnie różne odgłosy wydawane przez powietrze np. to whistle - gwizdać (gdy wypuszczamy powietrze przez zaciśniete wargi) to whip - chłostać (odgłos wynikający z ruchu powietrza przy uderzeniu biczem)


więcej przydatnych wyrazów dźwiękonaśladowczych znajdziecie w naszych zestawach słówek


Bibliografia:
English Vocabulary in Use, Cambridge University Press


Najnowsze odcinki wideokursu angielskiego na YoutubeDołącz do ludzi uczących się słówek efektywniej